Today.Az » Sports » Nijat Abasov leads Azerbaijan’s performance at European Chess Championship
27 March 2025 [11:49] - Today.Az
The European Chess Championship for men has concluded in Eforie Nord, Romania. Among Azerbaijani players, Nijat Abasov achieved the highest result, finishing in 8th place with 8 points after a final-round draw. Meanwhile, Read Samadov secured a victory in the last round, earning a spot in the top 20. Notably, the top 20 players in the tournament standings have qualified for the FIDE World Cup final. Final Standings of Azerbaijani Players: • Nijat Abasov – 8 points (8th place) • Read Samadov – 8 points (12th place) • Ahmad Ahmadzade – 7.5 points (23rd place) • Ayd?n Suleymanl? – 7.5 points (27th place) • Mohammad Muradl? – 7 points (37th place) • Misratdin Iskandarov (78th), Shiroghlan Talibov (90th), Umid Aslanov (105th) – 6.5 points each • Shahin Valiyev (128th), Khagan Ahmad (133rd), Vuqar Manafov (138th) – 6 points each • Suleyman Suleymanl? (228th), Elmar Atakishiyev (246th) – 5 points each Germany’s Matthias Bluebaum won the championship, while his compatriot Frederik Svane and Israel’s Maxim Rodshtein secured second and third place, respectively, all scoring 8.5 points.