Today.Az » Politics » President of Somalia sends congratulatory letter to President Ilham Aliyev
26 March 2025 [14:20] - Today.Az
President of Somalia Hassan Sheikh Mohamud has sent a congratulatory letter to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of the Ramadan holiday, Azernews reports. "Your Excellency, On the blessed occasion of Eid al-Fitr, I convey my warmest congratulations and best wishes to Your Excellency, the Government, and the brotherly people of the Republic of Azerbaijan. Eid al-Fitr is a time of spiritual reflection, unity, and renewal – a moment that brings Muslims across the world together in a spirit of compassion, generosity, and peace. May this blessed occasion bring joy, prosperity, and continued harmony to the people and Government of Azerbaijan. The Federal Republic of Somalia values the friendship and cooperation shared between our two nations. We look forward to further strengthening our bilateral ties in the years to come. Please accept, Your Excellency, the assurances of my highest consideration and best wishes for your good health and continued success," the letter reads.